Strona WWW

Poszukiwania

Poszukiwania z detektorem metalu są nadal możliwe !  ( stan prawny na Styczeń 2018 r. )

Poniżej przedstawiamy kilka kroków, jakie należy pokonać w celu uzyskania oficjalnego pozwolenia
( wydawanego przez lokalny WUOZ tj. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków ) na prowadzenie legalnych poszkiwań z wykorzystaniem detektora metalu.

Nowelizacja ustawy ,,o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw " z dnia 22 czerwca 2017 r. nie wprowadziła zakazu poszukiwań ! 

Oznacza to, że poszukiwacze, którzy posiadają detektor metalu mogą nadal kontynuować swoje hobby, zgłębiać tajemnice historii oraz w 100% kopać legalnie.

Droga do uzyskania pozytywnej decyzji z lokalnego WUOZ, tj. ,,Pozwolenia na prowadzenie poszukiwań ", w kilku krokach została przedstawiona poniżej:

 1. Wytypowanie działki lub działek na któych prowadzone będą poszkiwania. Odnalezienie numeru działki ułatwia Geoportal krajowy z danymi map o charakterze katastralnym: http://www.geoportal.gov.pl/#

 1. Uzyskanie pisemnej zgody właściciela działki na prowadzenie poszukiwań ( zgoda ta powinna zawierać dokładne dane właściciela, jego oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem oraz wskazanie osoby, której taka zgoda jest udzielana ). Oryginał zgody będzie stanowił Załącznik nr 1 do Wniosku jaki należy złożyć do WUOZ.

 1. Złożenie w WUOZ ,,Wniosku o pozwolenie na prowadzenie poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych przy użyci urządzeń elektroniczyych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania ". W tym celu najlepiej pobrać gotowy wniosek ze strony lokalnego WUOZ, link do strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wykazem Wojewódźtw : http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/dziedzictwo-kulturowe/ochrona-dziedzictwa/konserwatorzy-zabytkow.php .

  Przykładowy Wniosek do pobrania znajduje się Tutaj.

 1. Przygotowanie Załącznika nr 2: Mapka terenu, gdzie należy zakreślić obszar planowanych poszukiwań ( zaznaczyć można od razu kilka działek )

 1. Przygotowanie Załącznika nr 3: Program Poszukiwań, który powninien być złożony i podpisany ( warto ogólnie określić co chce się szukać za pomocą wykrywacza metali, w jakim celu, jakimi metodami, informację o tym, że ciekawe znaleziska zostaną zinwentaryzowane a ich lokalizacja oznaczona np. podanie przybliżonych współrzędnych, itp.... )

 1. Przygotowanie Załącznika nr 4: dowód uiszczenia opłaty skarbowej na konto lokalnego WUOZ w kwocie 82 zł.

 1. Na wszelki wypadek warto poznać wcześniej lokalne muzea i nawiązać współpracę, gdzie później będzie można przekazać swoje odnalezione ,,skarby ". Pracownicy muzeum mogą być bardzo pomocni i szkolić poszkiwaczy np.: tłumacząc zasady ochrony prawnej zabytków, organizują też szkolenia z zakresu rozpoznawania zabytków archeologicznych i lokalizowania w terenie stanowisk archeologicznych. Informują również często o szczegółach zapisów ustawy o posiadaniu broni i amunicji, itp....
  Link do strony rejestru muzeów:
  http://bip.mkidn.gov.pl/pages/rejestry-ewidencje-archiwa-wykazy/rejestry-muzeow.php


Polecamy bardziej szczegółowy opis wszystkich w/w etapów ( wraz z ciekawym komentarzem )  przedstawiony w artykule o "Legalnych poszkiwaniach " na stronie:  http://saperu.pl/category/legal/

Nowości

ORX od XP Metal Detectors 2019.03.08
    Nowość   2019 r. !!!

Firma XP Metal Detectors wprowadza do sprzedaży nowy detektor o nazwie ORX.
Zespół inżynierów XP opracował urzadzenie hybrydowe, jednocześnie utrzymując dotychczasowe ,,DNA" pochodzące z detektora Deus. ORX posiada bardzo łatwe do zrozumienia menu z 4 fabrycznie zaprogramowanymi ustawieniami. Wszystkie 4 programy są dostępne po naciśnięciu jednego przycisku. Menu główne ma szeroki zakres funkcjii oraz możliwość szybkich zmian ustawień, jeśli zaistnieje potrzeba wprowadzania jakichkolwiek korekt podczas poszukiwań w terenie złota lub monet.

Dodatkowe informacje dostępne po kliknięciu Więcej .......

 

Nowa wersja Pro-pointer AT Z-Lynk !!!! 2018.06.14

                                                                        Pro-pointer AT Z-Lynk 

Firma Garrett na 2018 rok przedstawia nową wersję detektora  Pro-pointer AT Z-Lynk do którego dodano funkcję bezprzewodowego połączenia Wi-Fi ze słuchawkami poprzez system Z-Lynk.

 Nowy Pro-pointer AT Z-Lynk może współpracować teraz ze słuchawkami bezprzewodowymi Garrett MS-3  oraz z innymi słuchawkami poprzez zestaw Garrett Z-Lynk ( nadajnik WT-1 i odbiornik WR-1 ).

                                                                        Dodatkowe informacje dostępne po kliknięciu Więcej .......

MI-4 Pin-pointer NOWOŚĆ 2018 r. !!! 2018.04.18

  

MI-4 Pin-pointer już w sprzedaży !!! 

Z przyjemnością informjemy o najnowszym produkcie XP Metal Detectors, nazywanym MI-4 Pin-pointer. 

Zaprojektowany do użytku przez wszystkich poszukiwaczy ( nawet nie posiadających detektorów DEUS oraz innych detektorów XP ) w atrakcyjnej cenie !

                                               Po dodatkowe informacje oraz więcej szczegółowych danych technicznych zapraszamy TUTAJ.

AT MAX - Nowość !!! 2017.10.04
  Uprzejmie informujemy, że dostawa najnowszego detektora AT MAX 
  firmy Garrett z USA jest już w Polsce. W najbliższych dniach rozpoczynamy
  dystrybucję i sprzedaż tego długo oczekiwanego detektora.
 
  

Dla przypomnienia: ulepszona elektronika, bezprzewodowy system Z-Lynk, wodoodporność do max 3 metrów oraz nowe słuchawki MS-3 to podstawowe atuty detektora AT MAX.

Więcej szczegółowych informacji wraz z opisem znajduje się TUTAJ.
DeTech ULT 13''DD do detektorów Garrett AT PRO i AT GOLD. 2017.09.20





Uprzejmie informujemy, że od niedawna rozpoczeliśmy sprzedaż nowych cewek DeTech ULT 13'' DD, przeznaczonych do detektorów               Garrett AT PRO i AT GOLD !

Więcej informacji o tych cewkach znajduje się TUTAJ .

 

www.minelab.com.pl 2015.03.09
www.minelab.com.pl - informację o wszystkich produktach tego producenta po polsku, wszystko p oto by było Państwu łatwiej podjąć decyzję.
Nowa strona www.xpmetaldetectors.pl 2015.03.09
Ruszyła nasza nowa strona o detektorach XP, można w koncu w języku polskim poczytać o tych detektorach:
www.xpmetaldetectors.pl
Chińskie ProPointery UWAGA 2014.05.27
Allegro zaczęło nas zalewać chińskimi kopiami Garrett'a ProPointera, wiele osób już się "nadziało" 
mały poglądowy filmik o różnicach SERDECZNIE DZIEKUJEMY TWÓRCY FILMU.
https://www.youtube.com/watch?v=lgBpAfRGTFQ&feature=youtu.be
Wykrywacze XP Deus 2014.04.29
Już wyjechała do Nas kolejna dostawa Deusów....
Wykrywacze Deus firmy XP powinny dotrzeć na nasz magazyn zaraz po majówce.
Testy EuroTek PRO 2014.04.28
W kwietniowym wydaniu czasopisma Poszukiwacze pierwsze testy detektora metali Teknetics EuroTek PRO z kilkoma cewkami http://poszukiwacze.org
Detektory XP Deus 2014.04.22
W  naszej ofercie rewelacyjne detektory francuskiego producenta XP Metal Detectors.
Modele XP Deus, Gold Maxx , Adventis i inne już są na naszym magazynie, przygotowanie pełnej oferty na stronie troszkę nam zajmie, lecz w razie potrzeby podamy ceny telefonicznie.
Najnowszy Garrett ATX już w Polsce 2014.02.04
Dotarły tyle wyczekiwane pierwsze sztuki Garrett ATX, najnowszego detektora w technologi PI z dyskryminacją i bardzo dobrą reakcją na malutkie przedmioty. Serdecznie zapraszamy do zadawania pytań.
13" Ultimate Detech 2013.12.05
Kolejna dostawa cewek Detcech 13"DD Ultimate już u Nas, dostępne od ręki, do większości popularnych detektorów.
Zlot PS i IOH 2013.11.25
22-25 listopada 2013r.
Najserdeczniej dziekujemy wszystkim zlotowiczom za miłe przyecie :). 
Chcemy wiecej takich spotkań, działo się sporo, ale i porozmawiać w spokoju można było.
Kilka nowych twarzy, sporo starych znajomych.... poszukiwanie skarbów to nie tylko znaleziska, TO TEŻ LUDZIE I WIĘŹ MIĘDZY NIMI !!!!
Garrett ATX 2013.10.24
Najnowszy high-end'owy detektor Garrett'a, już w grudniu pierwsze sztuki powinny być u Nas dostępne do "pomacania" i testowania
Ramy PI, detektory do bardzo głębokich poszukiwań 2013.09.17
Dotarły do Nas pierwsze sztuki detektorów PI firmy DeTech, w ofercie ramy o rozmiarach nawet 2m x 2m !!!!
Sondy - Cewki DeTech w naszej ofercie 2013.04.10
Po długich rozmowach udało się Nam rozszeżyć ofertę o sondy detekcyjne (cewki) firmy DeTech. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą.